דוברות המשטרה

ברחבי הערים החרדיות יפעלו שוטרים סמויים וגלויים

דוברות המשטרה (דתי חרדי)

היערכות משטרת ישראל לפורים דפרזין ולמוקפין ברחבי הערים החרדיות יפעלו שוטרים סמויים וגלויים בשיתוף הרשויות המקומיות במטרה לצמצם את תופעות בלתי רצויות. לראשונה חתמו רבנים על 'גילוי דעת' של הרב הראשי למשטרה בנושא בטיחות ומניעת אסונות והשנה לראשונה משטרת ישראל יוצאת ביוזמה חדשה בה הרב הראשי למשטרה נצ"מ הרב רמי ברכיהו הכין 'גילוי דעת' שעליו חתמו רבנים רבים.

גילוי הדעת הופץ בראש ובראשונה ל-25 מפקדי תחנות הפועלים בעיקר בקרב הציבור הדתי חרדי על מנת לסייע בידי עושי המצווה של מניעת אסונות ומטרדים ועל מנת לסייע לגבאי בתי כנסת ורבני קהילות להילחם בתופעת השימוש הבלתי אחראי בנפצים ודומיהם. ב'גילוי הדעת' נאמר בין השאר כי "אנו רואים חובה קדושה לחזור ולהזהיר את הציבור לנהוג בכל כללי הזהירות על מנת ששמחת הפורים תהיה כהלכתה. הרב הראשי למשטרה קורא להזהיר גדולים על קטנים בכל הנוגע לסיכונים הנגרמים כתוצאה משימוש בכלי משחית כדוגמת נפצים למיניהם שיש בהם סכנה גדולה והם גורמים לבהלה חמורה בציבור".

הרב ברכיהו מצביע על הסיכון הרב שקיים באותם כלי משחית ומזכיר את האירוע שהתרחש לפני תקופה קצרה בחתונה בה מספר חוגגים נפצעו ואף נזקקו לטיפול רפואי כתוצאה משימוש בנפצים. 'בגילוי הדעת' עליו חתומים הרבנים השונים שאליהם הצטרפו במכתבי תמיכה הרבנים הראשיים לישראל הרב דוד לאו שליט"א והראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א ישנה בקשה לעודד פניה לגורמי החוק במידה והתברר שאינשי דלא מעלי מתעסקים בהפצת הנפצים לסוגיהם.

כמו כן הרבנים בחתימת ידם מדגישים גם את הסכנה הכרוכה בשתייה מופרזת של אלכוהול ומוצריו ובפרט מזהירים מפני נהיגה לאותם ששתו. ואנו מגלים דעתנו ברבים שהמתרשל ומעלים עין מדברים אלו הרי זה מסייע בידי עוברי עבירה ועובר על מצוות עשה חמורה 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' ו'לא תעמוד על דם רעך" שכל המצוות נדחו במקום פיקוח נפש. ובתוך כך משטרת ישראל השלימה היערכותה לקראת חג פורים. היערכות המשטרה כוללת פריסת כוחות משטרה גדולים במספר מעגלי אבטחה מקו התפר עד פנים הערים , על מנת לספק מענה אבטחתי לציבור החוגגים.

במשטרה מציינים כי במהלך ימי החג יסיירו אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול ומתנדבים במשימות בטחון שוטף במרכזי ערים ובמרחב התפר. השוטרים יתפרסו במקומות הומי קהל, מקומות רגישים ואתרים בהם יתקיימו תהלוכות ומסיבות פורים. בנוסף, יוקמו מחסומים נייחים וניידים לבדיקת כלי רכב ומניעת נהיגה הגובלת בסכנה.

מערך התנועה של המשטרה יופעל באופן מוגבר לאורך כל ימי החג הן בטיפול בהסדרי תנועה והזרמת התנועה בצירים הראשיים והן באכיפה ממוקדת כנגד נהיגה בשכרות ועבירות תנועה המוגדרות כבריונות כביש .

ברחבי הערים החרדיות יפעלו שוטרים סמויים וגלויים בשיתוף הרשויות המקומיות במטרה לצמצם את תופעות בלתי רצויות.

כמו כן תתבצע אכיפה ממוקדת כנגד עסקים טעוני רישוי בגין מכירת משקאות שלא על פי ההיתרים החוקיים. במשטרה משבחים את הפעילות ההסברתית הרבה של כלי התקשורת החרדים במאבק המשותף כנגד תופעת צעצועים מסוכנים המהווים סכנה למשתמשים ומציינים כי במסגרת ההיערכות המקדימה לחג, הגביר אגף המבצעים של משטרת ישראל את האכיפה כנגד שיווק צעצועים מסוכנים באמצעות מדור הרישוי בחטיבת האבטחה ומערך החבלה בשת"פ משרד הכלכלה והמכס וזאת על מנת לצמצם את הסיכון לציבור, ובכלל זה היפגעות ילדים ובני נוער . במהלך החודש האחרון נערכו מבצעי אכיפה יזומים בנושא "צעצועים מסוכנים" הכוללים חיפוש ותפיסת אלפי מוצגים במחסנים ודוכנים. כל התכולה הוחרמה והועברה להשמדה באופן מבוקר ע"י חבלני המשטרה.

במשטרה מדגישים כי ע"פ החוק הנפצים ודומיהם נכנסים לקטגוריית סעיף 388 בחוק שכותרתו 'מעשי פזיזות ורשלנות' אחד מסעיפיו מדגיש ש'העושה מעשה באש או בחומר לקיח, או אינו נוקט אמצעי זהירות מפני סכנה מסתברת הכרוכה באש או בחומר שבהחזקתו'…דינו מאסר שלוש שנים. חשוב לציין כי להורים ישנה אחריות מוסרית וחוקית על מנת למנוע את השימוש בנפצים. בסעיף 340 'סכנה לילדים' נאמר כי 'המשאיר או המפקיר דבר שיש לילדים גישה אליו, ויש יסוד סביר להניח שילדים ישחקו בדבר או יטפלו בו בדרך אחרת, ובעשותם כן הם עלולים להינזק בבריאותם או לסכן את חייהם, ואינו נוקט אמצעי זהירות סבירים כדי למנוע תוצאות כאלה, דינו מאסר שנה'.

המשטרה קוראת להורים, לגלות ערנות בנושא, ולתדרך את ילדיהם בדבר המסוכנות של שימוש באותם נפצים המוגדרים צעצועים מסוכנים. כמו כן ההורים מתבקשים לפעול במשנה מרץ על מנת לצמצם ואף למנוע לחלוטין את תופעת שתיית האלכוהול בקרב בני נוער שמשפיעה על גילויי אלימות והפרות סדר, ולביזוי עצמי.

בנוסף , משטרת ישראל קוראת לציבור לגלות ערנות ולא להסס לפנות למוקד החירום של משטרה שמספרו 100 בכל אירוע חריג או חפץ חשוד. לגבי כל מיידע אחר ניתן להתקשר למוקד המיידע של משטרת ישראל שמספרו 110.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button

Close
Close